Ako sa starať o šperky

Každá žena vie pomocou nádherných šperkov vyčarovať výnimočný dojem. Aby nestratili svoju krásu, treba sa o ne starať. Šperky sú najkrajšie, keď sú udržiavané v perfektnom stave. Znehodnotený šperk nevyžaruje dokonalosť, preto si nájdite čas aj na starostlivosť o šperky.
 

 • Šperky skladujte v osobitných priehradkách alebo krabičkách, aby sa navzájom nepoškriabali. Nehádžte s nimi ale jemne ukladajte do šperkovnice. Dobrý zlatník vie určiť, čím bolo poškodenie šperku spôsobené.
 • Ak máte podozrenie na nepevný úchyt kamienku v šperku, riešte to hneď a nečakajte, kým kamienok úplne vypadne a navštívte odborníka, ktorý Vám šperk skontroluje. Korunka, ktorá drží diamant alebo iný drahokam musí byť v bezchybnom stave, ak oň nechcete prísť.
 • Chráňte šperky pred nárazmi, údermi alebo mechanickým poškodením. Mechanické poškodenie šperku spôsobené nešetrným zaobchádzaním je časté a v mnohých prípadoch aj trvalé.
 • Šperky nenoste pri domácich prácach, spaní a sprchovaní, kde môže dôjsť k pretrhnutiu retiazok, náramkov alebo zraneniu od náušníc, prsteňa, príveskov a podobne, alebo k poškodeniu šperku. Postarajte sa o to, aby sa nedostávali do kontaktu s tekutinami.
 • Vyvarujte šperky kontaktu s chemikáliami ako sú napr. lak na vlasy, voňavky, chlór v bazénoch a rozpúšťadlá, ktoré ich môžu poškodiť.
 • Šperky nenoste pri športe, keď je potenie zvýšené. Ľudský pot je rôzny a môže byť agresívny. Pri športovaní môže dôjsť k pretrhnutiu retiazok, náramkov alebo zraneniu od náušníc, prsteňa, príveskov a podobne, alebo k poškodeniu šperku.
 • Zvýšenú starostlivosť venujte odľahčeným / dutým šperkom. Sú náchylnejšie na nárazy a mechanické poškodenie šperku spôsobené nešetrným zaobchádzaním je v mnohých prípadoch trvalé. Pri šetrnom zaobchádzaní Vám poslúžia ale rovnako ako šperky z masívu.
 • Zvýšenú starostlivosť venujte aj kruhovým náušniciam. Sú náchylnejšie na nárazy a mechanické poškodenie šperku spôsobené nešetrným zaobchádzaním je v mnohých prípadoch trvalé.
 • Zvýšenú starostlivosť venujte aj kruhovým náušniciam. Sú náchylnejšie na nárazy a mechanické poškodenie šperku spôsobené nešetrným zaobchádzaním je v mnohých prípadoch trvalé. 
 • Nesnažte sa šperky sami leštiť a čistiť rôznymi chemikáliami a látkami. Starostlivosť o ne radšej zverte do rúk odborníkom v zlatníckej dielni. Po nosení je vhodné ich poutierať mäkkou utierkou na šperky. Tieto handričky ale nepoužívajte na šperky, ktorých povrch je matovaný alebo jemne gravírovaný. Takáto úprava sa môže veľmi ľahko poškodiť.
 • Niektoré šperky sú povrchovo upravované matovaním, pieskovaním, zlátením, ródiovaním a pod. Ich nosením dochádza k ošúchaniu povrchovej úpravy, čo je spôsobené opotrebením tovaru. Šperky sa však dajú takmer stále nanovo povrchovo upraviť.
 • Šperky nechajte preleštiť a prekontrolovať odborníkom v obore raz ročne. Je to najlepší a najbezpečnejší spôsob ako ich udržať v perfektnom stave.

Zlaté a strieborné šperky reagujú na vplyvy vonkajšieho prostredia zmenou farby alebo stratením lesku. Už malá prítomnosť nevhodných chemických látok môže spôsobiť ich černenie. Zvlášť náchylné sú na prítomnosť síry. Z organických látok je to napr. aj ľudský pot, ktorý je individuálny a u každého má iné zloženie. Preto sa môže stať, že niekomu šperky černejú a niekomu nie. V ojedinelých prípadoch môže v dôsledku nosenia šperku prísť k podráždeniu pokožky. V tomto prípade Vám odporúčame šperk ďalej nenosiť. Vtedy ide o Vašu individuálnu alergickú reakciu, čo ale nemožno považovať za výrobnú vadu.

Striebro

Striebro je reaktívny kov, ktorý reaguje na podmienky tým, že oxiduje, stráca lesk a sčernie. Preto preferujte strieborné šperky s povrchovou úpravou – rhodiovanie, zlatenie alebo ruteniovanie. Povrchová úprava sa časom, vplyvom prostredia a nosenia opotrebováva. Je to tak najmä u prsteňov, ktoré sú najčastejšie v kontakte s inými predmetmi (škrabance, otery, a pod.). Šperky sa však dajú takmer stále dodatočne (nanovo) orhodiovať, pozlátiť alebo poruteniovať.

Diamantové šperky

Diamantové šperky neskladujte s ostatnými diamantovými šperkmi. Diamant je najtvrdším známym nerastom, no vzájomným trením môže dôjsť k poškriabaniu diamantových šperkov. Diamantové šperky ukladajte do osobitných priehradiek alebo do osobitných krabičiek. Diamantové šperky, ktoré často nosíte, nechajte skontrolovať odborníkom raz za rok. Korunka, ktorá drží diamant alebo polodrahokam, musí byť v skvelom stave, ak oň nechcete prísť.

Perlové šperky

Perla je obalená tenučkou vrstvou argonitu, ktorý obsahuje uhličitan vápenatý, konchiolín a vodu a práve toto zloženie predurčuje perlu na to, aby sme sa o ňu náležite postarali a poskytli jej všetko pre zachovanie krásy a lesku.

To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoj perlový šperk je, že ho nezaložíte do skrine, ale budete ho často nosiť. Jemným trením o pokožku si totiž perly udržiavajú svoj krásny lesk a telo im tiež dodáva potrebnú vlhkosť. Tá je pre perly zvlášť veľmi dôležitá. Dbajte však na to, aby perly neprišli do kontaktu s chemikáliami. Platí to aj o parfémoch, lakoch na vlasy alebo mejkapoch. V kaderníctve si šperky s perlami nezabudnite zložiť. Farby na vlasy, šampóny, horúci vzduch zo sušičov ich môžu nenávratne poškodiť. Perly ukladajte najlepšie do samostatnej krabičky, alebo ich zabaľte do jemnej látky, oddelene od ostatných šperkov. Z času na čas ich dajte prekontrolovať klenotníkovi.

Šperky z drahokamov

Aj keď niektoré drahokamy, ako napríklad zafír či rubín patria hneď po diamante k najtvrdším nerastom na svete, rozhodne to neznamená, že sú nezničiteľné. Nevystavujte ich preto prudkým nárazom , treniu o nerovné povrchy a styku s agresívnymi chemikáliami. Pokiaľ ide o čistenie, rôzne druhy drahých kameňov si vyžadujú rôznu starostlivosť: niektoré sú citlivé na bežné domáce čistiace prostriedky, iným zase nevyhovujú prudké zmeny teplôt.