Zlaté a strieborné šperky reagujú na vplyvy vonkajšieho prostredia zmenou farby alebo stratením lesku. Už malá prítomnosť nevhodných chemických látok môže spôsobiť ich černenie. Zvlášť náchylné sú na prítomnosť síry. Z organických látok je to napr. aj ľudský pot, ktorý je individuálny a u každého má iné zloženie. Preto sa môže stať, že niekomu šperky černejú a niekomu nie. V ojedinelých prípadoch môže v dôsledku nosenia šperku prísť k podráždeniu pokožky. V tomto prípade Vám odporúčame šperk ďalej nenosiť. Vtedy ide o Vašu individuálnu alergickú reakciu, čo ale nemožno považovať za výrobnú vadu.
Striebro je reaktívny kov, ktorý reaguje na podmienky tým, že oxiduje, stráca lesk a sčernie. Preto preferujte strieborné šperky s povrchovou úpravou – rhodiovanie, zlatenie alebo ruteniovanie. Povrchová úprava sa časom, vplyvom prostredia a nosenia opotrebováva. Je to tak najmä u prsteňov, ktoré sú najčastejšie v kontakte s inými predmetmi (škrabance, otery, a pod.). Šperky sa však dajú takmer stále dodatočne (nanovo) orhodiovať, pozlátiť alebo poruteniovať.
Diamantové šperky neskladujte s ostatnými diamantovými šperkmi. Diamant je najtvrdším známym nerastom, no vzájomným trením môže dôjsť k poškriabaniu diamantových šperkov. Diamantové šperky ukladajte do osobitných priehradiek alebo do osobitných krabičiek. Diamantové šperky, ktoré často nosíte, nechajte skontrolovať odborníkom raz za rok. Korunka, ktorá drží diamant alebo polodrahokam, musí byť v skvelom stave, ak oň nechcete prísť.
Perla je obalená tenučkou vrstvou argonitu, ktorý obsahuje uhličitan vápenatý, konchiolín a vodu a práve toto zloženie predurčuje perlu na to, aby sme sa o ňu náležite postarali a poskytli jej všetko pre zachovanie krásy a lesku.
To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoj perlový šperk je, že ho nezaložíte do skrine, ale budete ho často nosiť. Jemným trením o pokožku si totiž perly udržiavajú svoj krásny lesk a telo im tiež dodáva potrebnú vlhkosť. Tá je pre perly zvlášť veľmi dôležitá. Dbajte však na to, aby perly neprišli do kontaktu s chemikáliami. Platí to aj o parfémoch, lakoch na vlasy alebo mejkapoch. V kaderníctve si šperky s perlami nezabudnite zložiť. Farby na vlasy, šampóny, horúci vzduch zo sušičov ich môžu nenávratne poškodiť. Perly ukladajte najlepšie do samostatnej krabičky, alebo ich zabaľte do jemnej látky, oddelene od ostatných šperkov. Z času na čas ich dajte prekontrolovať klenotníkovi.
Aj keď niektoré drahokamy, ako napríklad zafír či rubín patria hneď po diamante k najtvrdším nerastom na svete, rozhodne to neznamená, že sú nezničiteľné. Nevystavujte ich preto prudkým nárazom , treniu o nerovné povrchy a styku s agresívnymi chemikáliami. Pokiaľ ide o čistenie, rôzne druhy drahých kameňov si vyžadujú rôznu starostlivosť: niektoré sú citlivé na bežné domáce čistiace prostriedky, iným zase nevyhovujú prudké zmeny teplôt.